2014 m. lapkričio 14 d., penktadienis

Rimtai apie ateivius. Intervių su ufologu Luku Devita

nso
Jeigu galvotume, kad visoje visatoje gyvybė egzistuoja tik Žemėje, tikriausiai būtume šiek tiek egoistai. Apie ateivius, nežemiškas planetas ir rimtas neatpažintų skraidančių objektų (NSO) studijas kalbiname publicistą ir ufologą Luką Devitą.

Ką tiria ufologija? Ar ją galima vadinti mokslu?

Ufologija analizuoja visus registruotus NSO pasirodymo atvejus, nežemiškų būtybių ar net ateivių civilizacijų egzistavimo klausimus. Tačiau oficialus mokslas ufologijos pripažinti vis dar nenori, todėl ją tenka vadinti domėjimosi ar veiklos sritimi. Iš tiesų į ufologiją yra įsitraukę tikriausiai visų mokslo sričių ir profesijų atstovai: nuo astronautų, fizikų iki rašytojų, istorikų, medikų, psichologų, roko muzikantų ir žymiausių kino režisierių. Lietuvoje yra nemažai jaunų žmonių, rimtai besidominčių ir tyrinėjančių šią sritį, tačiau ufologija vis dar išlieka „beprotiška“ tema, apie kurią kalbėti atvirai nėra saugu. Kitaip tariant, tai gali neigiamai atsiliepti jūsų reputacijai. Kiek žinau, Santjago universitetas Čilėje yra pirmasis, pasiūlęs ufologijos kursą. Kita vertus, pasaulyje vyksta daugybė ufologijos konferencijų, kur dalyvauja ir pripažinti akademijos žmonės.

Kokių priemonių reikėtų, kad galėtum vadintis ufologu? Ar įmanoma išsiversti be galingo teleskopo?

Taip, tikrai galima (ir tenka) išsiversti be teleskopo. Manau, kad ufologu mėgėju gali vadintis kiekvienas nuoširdžiai tuo besidomintis žmogus. Šiandien ufologija yra ne tik dangaus stebėjimas, ieškant keistų reiškinių, bet ir įvairiapusiška informacijos apžvalga, kaupimas ir studijos. Tyrimo medžiagos yra be galo daug: tekstinių dokumentų, pranešimų, nuotraukų, vaizdo įrašų. Dėl interneto ji visa tapo prieinama labiau nei bet kada anksčiau. Vieni įdomiausių yra žodiniai liudijimai. Dažniausiai jie girdimi iš buvusių aukšto rango karinių pareigūnų, slaptų vyriausybinių programų darbuotojų, taip pat astronautų ir kosmonautų. Susidomėję ateiviais, kaipmat įsitrauksite į alternatyvią istoriją, politines paslaptis, susidursite su sąmokslo teorijomis, taip pat ir su ezoteriniais mokymais. Apskritai atviras mąstymas čia kur kas svarbiau nei techninė įranga.

Kokius tyrimus atlieka ufologai?

Profesionalūs ufologai nuolat veikiančiame centre gauna pranešimus apie NSO, vyksta į įvykio vietą, užsiima, pavadinkime, lauko tyrimu, apklausa, dokumentavimu. Esant reikalui, bendradarbiauja su mokslinėmis laboratorijomis. Bet yra ir žymių, rašančių knygas ufologų, kurie daugiausiai tiria dokumentus ir, kiek įmanoma, bendrauja su liudininkais.

Kada pasaulyje atsirado pirmieji žmonių pasakojimai apie ateivių pasirodymą žemėje? Kada domėjimasis ateiviais pasiekė apogėjų?

Pranešimai apie ateivių pasirodymus minimi nuo senovės. Tai atsispindi daugelio šalių ir tautų mitologijoje, kur pasakojama apie dievus, nusileidusius iš dangaus, atnešusius svarbiausius kultūros išradimus ar net dalyvavusius žmonijos sukūrime. Jei mitus ir legendas laikytume žmonijos bandymu užfiksuoti realius įvykius – tokia hipotezė būtų logiška. Ir ji tikrai nenauja. Apie 1961 m. buvo suformuota išsami paleovizito ir paleokontakto teorija, akademikų rimtai iškelta buvusioje Sovietų Sąjungoje. O pasauliniu mastu ją išpopuliarino rašytojas Erich Von Daniken ir jo pasekėjai. Panašu, kad domėjimasis ateiviais ir nežemiškomis civilizacijomis istoriškai „banguoja“. Vienas didesnių susidomėjimų vyko apie 1967–1969 m. ir yra susijęs su minėtąja senovės astronautų idėja. Tuo metu dokumentinis filmas pagal Von Danikeno knygą „Dievų vėžėčios“ buvo demonstruojamas net ir Sovietų Sąjungos kino ekranuose. Kitas toks ufologijoje aktyvus periodas buvo apie 1989 m., kai į viešumą „nutekėjo“ nemažai informacijos. Amerikiečių fiziko Bobo Lazaro pasakojimas apie tiriamąjį darbą prie ateivių „lėkštės“ apskriejo visą pasaulį. Net ir „Vakarinės naujienos“ rašė apie Permės (Rusija) anomalinę zoną.

Tad ar yra kokių nors įrodymų, kad egzistuoja ateiviai?

Paliudijimų, kad ateiviai egzistuoja, sakyčiau, yra daug ir netgi labai rimtų. O dėl įrodymų… Kas galėtų tapti patikimu ateivių egzistavimo įrodymu pasaulio visuomenei? Gal tai būtų NSO oficialus pranešimas ar vaizdo transliacija iš kosmodromo, kur nusileidžia kosminis laivas iš kitos planetos? Tik ar mes begalime pasitikėti televizija? Kitas dalykas – kaip mes suvokiame ateivius? Tokių dangaus kūnų, kur gali egzistuoti gyvybė, netgi visai panaši į žmonių, atrandama vis daugiau. Todėl apie gyvybės egzistavimą kitur visatoje vis garsiau kalba ir mokslo bendruomenė. Tačiau įmanomos ir tokios gyvybės formos, kurios gali egzistuoti ne tik fiziniame pasaulyje, bet ir kituose matavimuose. Ar būti visai kitokio pavidalo, nei mes galime užtikti, atpažinti ar net įsivaizduoti. Pavyzdžiui, protingosios sferos.

Pamenu, gal 1996 m. spaudoje buvo išplatintos žuvusio ateivio nuotraukos. Vėliau pripažinta, kad tai – tik fotografinė manipuliacija. Galbūt žinote kokių nors kitų XX a. žymiausių ateivių egzistavimo įrodymų?

Manyčiau, vien nuotraukos ar vaizdo įrašai šiame amžiuje nebegali tapti patikimu nežemiškų būtybių egzistavimo įrodymu. Atmintyje išlieka ir žymusis „ateivio skrodimo“ vaizdo įrašas, kaip teigiama, filmuotas pokaryje ir galbūt susietas su garsiuoju Rosvelo (JAV) įvykiu (galima ateivių kosminio laivo katastrofa 1947 m.). Daugelio ekspertų nuomone, šis vaizdo įrašas – klastotė. Įdomu tik tai, kad tokiais atvejais vis tiek išlieka ir savotiškos patikėjusiųjų stovyklos, nenorinčios taikytis su kritine nuomone. Kita vertus, vadinamųjų ekspertų pasisakymai taip pat gali būti sėkminga manipuliacija ar valdžios užsakymas.

Ką manote apie žmones, tvirtinančius, kad juos buvo pagrobę ateiviai? Ar tai gali būti tiesa?

Išties tai viena daugiausiai diskusijų keliančių temų, net suskaldžiusių ufologijos gerbėjus į priešiškas stovyklas. Yra ufologų, griežtai neigiančių tokią galimybę. Vis dėlto jie visa tai suvokia kaip vien fizinėje tikrovėje vykstantį reiškinį. O štai moksleivis iš Mumbajaus (Indija) pasakoja apie naktinius susidūrimus su ateiviais labai realistiškuose košmariškuose sapnuose. Iki tol jis ufologija visiškai nesidomėjo. Atsiradus tūkstančiams panašių liudijimų visame pasaulyje, nuodugnesniais tyrimais galiausiai užsiėmė ne tik ufologai, bet ir pozityviai nusiteikę psichoterapeutai, regresinės hipnozės specialistai. Yra publikuota nemažai studijų, ir daugeliu atveju pripažįstama, kad pagrobimas iš tiesų galėjo įvykti, bent jau žmogaus sąmonėje. Kartais užtinkami ir fiziniai įvykio pėdsakai. Visgi dažniau šis reiškinys netelpa materialios tikrovės rėmuose. Mano nuomone, žmonija visais amžiais įvairiomis formomis susiduria su būtybėmis iš kito pasaulio ar kitų dimensijų, tik galbūt mums iki šiol nesuvokiamu būdu.

Kur reikėtų kreiptis žmogui, jei jis staiga suprastų, kad susidūrė su ateiviais?

Geras klausimas. Žmonės Lietuvoje kreipiasi net į policiją, dažnai į laikraščių ar televizijos redakcijas. Tai yra gerai, nes pranešimų kiekis kartais labai svarbus rodiklis, skatinantis informacijos viešinimą. Rašoma ir lietuviškoms interneto svetainėms, pavyzdžiui, www.nso.lt, gaunančiai tokius pasakojimus jau nuo 1999 m. Vieno konkretaus ir patikimo adreso mūsų šalyje dar nėra.

Ar pačiam yra tekę tiesiogiai susidurti su NSO?

Man yra tekę stebėti NSO kelis kartus. Tai buvo neatpažintas skraidantis objektas danguje, kurio kilmė liko neaiški. Gaila, kad jį mačiau trumpai ir iš labai toli. Tačiau iš pirmų šaltinių žinau Lietuvoje įvykusių daug įspūdingesnių ir artimesnių kontaktų su NSO.

Gal galėtumėte parekomenduoti kokios nors literatūros arba vertų pažiūrėti filmų ufologijos tema?

Lietuviškai knygų yra išleista nedaug. Mano nuomone, šios temos mūsų leidyklos dar labai bijo, nors pasaulyje ji labai populiari. Sauliaus Kanišausko „Kur jūs, ateiviai iš kosmoso?“ (1988 m.) galima laikyti pirmąja ufologijos knyga, nors dar itin atsargia. Rekomenduočiau to paties autoriaus „NSO fenomenas: dvidešimt ir viena hipotezė“ (2000 m.) ir naujausią verstinį kūrinį „Slaptos sovietinės NSO bylos“ (autoriai – Philip Mantle, Paul Stonehill). Filmų lietuvių kalba nėra, vien televizijos laidos. Tačiau anglų ir rusų kalbomis yra daugybė puikių filmų, tarkime, besitęsiantis puikus „History“ kanalo serialas „Ancient Aliens“ arba pilnametražiai „Day After Disclosure“, „Close Encounters“, „Proof of Alien Contact“, „FastWalkers“ ir kt.
Kalbino Liepa Gutauskaitė
Būrėja” 2012 Nr.5

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Komentaruose negalima keiktis, įžeidinėti, ar kitaip nepaklusti taisyklėmis!!!

Patariame perskaityti: